En eftermiddagsföreläsning som vände sig både till personer som själva lever med en sköldkörtelsjukdom och till anhöriga. Drygt 30 personer deltog i föreläsningen, som hölls i Kalmar Södras lokal på Södra Utmarken.
Syftet med arrangemanget var att sprida kunskap om sköldkörtelns funktion, de olika sjukdomar som kan drabba den samt de utmaningar och möjligheter som finns för patienter.
Deltagarna fick också ta del av information om Sköldkörtelförbundets arbete, både lokalt i Kalmar län och nationellt. Föreläsare var Petra Albinson och Christine Holmberg från länsföreningen Skölkdörtelförbundet Kalmar läns styrelse. De delade med sig av sina erfarenheter och uppmuntrade till dialog, vilket ledde till många frågor och engagerade samtal. Stämningen var öppen och varm, och många uttryckte tacksamhet över möjligheten att mötas och dela erfarenheter.
Vi kan konstatera att det finns ett stort behov av stöd och hjälp bland både patienter och anhöriga i kampen för att få rätt vård.