Frågor till endokrinkirurgen Jan Zedenius

Publicerad:

Den 3 september hade vi webbinarium med Jan Zedenius, professor i kirurgi med särskild inriktning mot endokrinkirurgi vid institutionen för molekylär medicin och kirurgi på Karolinska institutet. Du hittar webbinariet och mer information här.

Han pratade om när kirurgi är rätt väg vid sköldkörtelsjukdom, hur operationer går till, vilka risker som finns och vad du som patient har rätt att få veta. I slutet besvarade han några frågor, men hann inte med alla. Jan har därför besvarat de mest övergripande frågorna som uteblev skriftligen:

Är en godartad förstoring alltid godartad eller kan det utvecklas till något annat med tiden?

Det finns sannolikt några godartade tumörer (t ex follikulära adenom) som utvecklas till cancer om de bara lämnas. Men troligen är det bara en liten del. Tyvärr har vi inget sätt idag att ta reda på vilka det gäller. Godartad knölstruma blir inte cancer om den lämnas obehandlad, utan det gäller just tumörer.

Kan man jämställa en radiojodbehandling med en operation?

Ja, såtillvida att slutresultatet blir detsamma, dvs bot från Graves sjukdom, och också livslångt behov av att äta sköldkörtelhormon. Men det är ju helt olika komplikationsprofiler och konsekvenser.

Går det att krympa eller tömma godartade cystor utan operation?

Ja, men minst två av tre kommer tillbaka när man tömmer dem. Nu finns en metod som går ut på att man sprutar in alkohol i cystan så att den skrumpnar. Just nu få i landet som gör detta, men det kommer sprida sig till flera ställen inom ca ett år.

Hur lång tid tar det att ställa in Levaxin efter operation?

Varierar enormt mellan individer. I de flesta fall ”gissar” vi rätt på dosering och patienten hinner inte märka någon större skillnad under månaden fram till återbesökskontrollen. Men för kanske en tredjedel måste man skruva upp eller ner på den dagliga dosen och det kan ta några månader efter operationen. Och, vissa individer känner sig inte tillfreds med dosen som skrevs ut efter operationen under mycket lång tid. De är dock undantag.

Hur ofta bör man kontrollera sina värden efter en operation där halva sköldkörteln tagits bort när funktionen varit normal innan?

Om värdena är helt OK 4-6 veckor efter operation behöver de inte kollas alls egentligen, förutsatt att patienten fortsatt mår bra. Cirka 80 procent av patienterna klarar sig utan behandling efter halvsidig operation. Om man sätter in t ex Levaxin måste man kontrollera proverna efter ca 4 veckor och sedan följa upp på vanligt sätt.

Går man lättare upp i vikt om man tar bort hela sköldkörteln?

Det beror på. Många Graves-patienter som blir opererade går upp ca 5 procent i vikt, vilket nog delvis beror på ändrad ämnesomsättning men också på det faktum att man rör sig lite mindre efter operationen. Så man får räkna med att gå upp några kilon efter att man tagit bort hela sköldkörteln. Även om blodproverna är normala.

Vet vad de pratar om

”Det jag uppskattar mest med Sköldkörtelförbundet är att det känns som att de tar det på allvar, och det kändes som att det var första gången. Det känns som att de vet vad de pratar om och att de inte förminskar det på något sätt.”

Gå med i Sköldkörtelförbundet du också! » Se vad ett medlemskap kan ge dig och vad ditt stöd bidrar till
Emma, 27 år, medlem sedan 2019

Mer Hälso- och sjukvård