Läkemedelsberedskap – en livsnödvändighet för sköldkörtelpatienter
Publicerad:
Vecka 39 är den så kallade Beredskapsveckan.En ny Sifo-undersökningfrån Kronans Apotek visar att nära en halv miljon äldre saknar den egna beredskapen kring sina läkemedel som rekommenderas. Kronans Apotek har även gjort en sammanställning baserad på Socialstyrelsens statistik som visar att nästan 11 procent av personer över 65 år i Sverige tar sköldkörtelhormon.
Sifo-undersökningen visar att 22 procent av äldre har inte en reserv med receptbelagda läkemedel för minst en månad framåt. 71 procent känner inte ens till rekommendationen om att ha en månads förbrukning av mediciner hemma. Det motsvarar ungefär 485 000 personer över 65 år i Sverige.
För personer med hypotyreos – en kronisk folksjukdom – är medicineringen livsnödvändig. Sköldkörtelhormonet måste tillföras dagligen och för de allra flesta innebär det en livslång behandling. Utan sin medicin riskerar patienten snabbt att få allvarliga symtom och på längre sikt även livshotande komplikationer. Att ha tillgång till sin medicin är därför inte en bekvämlighetsfråga, utan en ren överlevnadsfråga.
Det är viktigt att informationen når alla som behandlas för sköldkörtelsjukdom och att patienterna ser till att ha en buffert av sin medicin hemma. Socialstyrelsens rekommendation om en månads förbrukning gäller särskilt för den här gruppen, eftersom avbrott i medicineringen kan få så allvarliga konsekvenser. Som patient kan du tänka på att be om förnyat recept i god tid, hämta ut dina läkemedel regelbundet och gärna ha ett påminnelsesystem så att du inte riskerar att stå utan.
Kom ihåg!
Kontrollera alltid läkemedlets utgångsdatum.
Förvara läkemedel skyddade från ljus, fukt och värme.
Sjuk men inte ensam
“Det var något som också var en stor grej för mig i början. Att jag var inte konstig i huvudet. Jag hade ingen depression eller någonting, utan jag var sjuk. Och jag var inte ensam. Det är viktigt att man känner att man inte är ensam tycker jag. Att man kan träffa och prata med andra i liknande situation.”