Nya europeiska riktlinjer för behandling av kronisk hypoparatyreoidism på gång

Publicerad:

Europeiska endokrinologföreningen (ESE) har nyligen skickat ut reviderade riktlinjer för behandling av kronisk hypoparatyreoidism hos vuxna på remiss. Sköldkörtelförbundet har inte skickat in ett eget remissvar, men vi ser positivt på de förändringar som nu föreslås.

En av de största nyheterna är att patientens mående får en tydligare roll vid uppföljning. Det innebär att fokus inte enbart ligger på blodprover, utan också på hur patienten faktiskt mår. Ett exempel ser vi när det gäller behandlingsmål för kalcium. Riktlinjerna anger nu ett något högre rekommenderat intervall (2.10–2.30 mmol/L) vid behandling med aktiva vitamin D-analoger. I texten skriver de fortfarande att man ska sträva efter att ligga så lågt som möjligt, men inte på bekostnad av ökade symtom.

Riktlinjerna behåller också skrivningen om att vissa patienter kan behöva högre kalciumnivåer för symtomlindring, och att det inte finns några bevis för skada om nivån ligger i den övre delen av normalintervallet. Dessutom klargörs att ett högre kalciumintag per dos inte är till nytta, eftersom kroppens upptag mättas vid cirka 500 mg. Det har också tillkommit väldigt tydliga skrivningar om när läkemedel som ersätter bristen på parathormon (PTH) ska användas.

Att rekommendera aktiva vitamin D-analoger i stället för kalciumtabletter är sedan länge den europeiska behandlingsstrategin. Nytt är också att patienter bör informeras om tidiga symtom på hypokalcemi, eftersom dessa kan uppträda även vid normala kalciumnivåer.

Revised ESE Clinical Practice Guideline for Treatment of Chronic Hypoparathyroidism in Adults finns att ta del av på ESE:s webbplats. Notera att innehållet kan komma att ändras baserat på de remissvar som inkommit.

Stötta något man tycker är viktigt

“Det kändes naturligt. När det fanns en förening som kunde så mycket och som man kunde få hjälp av. Så det var lite mer så jag kände att det är klart man ska stödja en förening som arbetar för något som man tror på och tycker är viktigt.”

Gå med i Sköldkörtelförbundet du också! » Se vad ett medlemskap kan ge dig och vad ditt stöd bidrar till
Susanne, 56 år, medlem sedan 2017
Mer Nyheter för professionen