Sköldkörtelförbundet intervjuas i TV4-nyheterna om högkostnadsskyddet

Publicerad:

Den 19 september var vår förbundsordförande Anna Bergkvist med på TV4-nyheterna och kommenterade regeringens höjning av högkostnadsskyddet i sin budgetproposition. Anna sa:

”Jag tänker att det drabbar många och det drabbar kanske framförallt våra äldre. Ungefär en av fem kvinnor över 65 har sköldkörtelsjukdom och är man äldre så kanske man också äter andra mediciner. Vi vet lite för lite om det idag eftersom det inte finns några kvalitetsregister för sköldkörtelsjukdom. Då går det heller inte att göra den typen av jämförelser, men vi kan ändå titta på forskning och härleda det den vägen.”

Behovet av ett kvalitetsregister är också något vi lyft under lång tid!

 

Se hela klippet här, inslaget med Anna börjar 08:04.

Det handlar om att få ett fullvärdigt liv

”Jag blev medlem för att förbundet började driva frågan om individanpassad vård. Man läser om så många som inte får hjälp för att läkare verkar gå efter någon mall och stirra sig blinda på provresultatet. Jag vill att läkare ska se till personens faktiska mående, för det handlar om att få ett fullvärdigt liv.”

Gå med i Sköldkörtelförbundet du också! Se vad ett medlemskap kan ge dig och vad ditt stöd bidrar till »
/Ulrika, 56, medlem sedan 2019
Mer Förbundets påverkansarbete Mer Media & opinion Mer Nyheter om förbundet