Sköldkörtelförbundet uppmanar DO att granska bemötandet av kvinnor med kroniska sjukdomar
Publicerad:
Sköldkörtelförbundet har lämnat in ett förslag till Diskrimineringsombudsmannen (DO) om ett område som vi anser bör prioriteras i myndighetens kommande fördjupade analyser: hur personer med kroniska sjukdomar bemöts inom hälso- och sjukvården, med särskilt fokus på kvinnor.
Bakgrunden är de erfarenheter som våra medlemmar delar med sig av och de resultat som framkommit i vår medlemsundersökning. Många personer med sköldkörtelsjukdom upplever att deras symtom inte tas på allvar, särskilt när provsvaren ligger inom referensintervallet. Flera beskriver också att de känner sig tvungna att själva skaffa omfattande kunskap om sin sjukdom för att få rätt stöd och behandling.
Vi ser även skillnader mellan kvinnor och män när det gäller uppföljning inom vården. I en tidigare medlemsundersökning uppgav män i högre utsträckning än kvinnor att de regelbundet kallades till uppföljande läkarbesök. Detta väcker frågor om hur vården följer upp och bemöter patienter med kroniska sjukdomar.
Samtidigt visar Socialstyrelsens lägesrapport 2026 för hälso- och sjukvården att förtroendet har minskat under senare år, framförallt hos kvinnor. Vi menar att patienternas erfarenheter behöver tas på allvar och att det finns anledning att närmare undersöka om kvinnor och män bemöts olika inom vården.
I vår skrivelse till DO lyfter vi att många patienter med sjukdomar som främst drabbar kvinnor beskriver att deras kvarstående symtom förklaras med exempelvis stress eller sömnbrist, snarare än att utredas vidare. Sådana erfarenheter riskerar att påverka både vårdkvaliteten och förtroendet för vården.
Vi hoppas att DO ser värdet av att undersöka frågan närmare. För Sköldkörtelförbundet är det viktigt att alla patienter bemöts med respekt, tas på allvar och får en jämlik vård oavsett kön.
Öka sina kunskaper
”Jag tycker man ska bli medlem för att öka sina kunskaper, så man kan vara mer direkt med läkaren. Till exempel vad man vill ha för typ av hjälp, vilka prover man skulle vilja ha tagna och varför.”